Loading..
For shipping to United States, please visit our Lisca English store.
17.9.2020

65 година - поглед во минатото

65 година - поглед во минатото
Отпрвин беа само соништа.

За една жена.

За удобноста.

За убавината.

За долната облека.

Приказната за Liscа започнува во 1955 година, кога ентузијастичките соништа почнаа да се претвараат во реалност. Со напорна работа, смели идеи, љубов кон модата и страст кон убавината, Liscа стана еден од водечките производители на долна облека и костими за капење во југозападна Европа.

Европски дизајн, уникатни креации, идеално вклопување, квалитет и удобност - ова се само некои од причините зошто жените се враќаат во продавниците на Liscа во повеќе од 40 земји. Фотографиите се вечен потсетник на некои историски пресвртници.


1955

Историјата започна во мала работилница со тим од 5 соработници. Во тоа време, градниците беа направени од дамаск и брокат и беа поцврсти отколку што се денес. Lisca се прослави со градникот Мајда.

Lisca 1955


1969

Lisca долната облека ја надополни со колекција на костими за капење.

Lisca 1969


1970

Амбасадор на првиот градник на Lisca беше Саша Зајц, Мис на Европа 1969 година.

Saša Zajc, miss Europe 1969


1978

Технолошкиот новитет, лесни градници со обликувани корпи беа успешно презентирани од моделот Нина Газибара.

Nina Gazibara 1978


1995
   

Во 1995 година, Lisca започна да настапува под единствен бренд, осмислено е ново лого и севкупен графички дизајн.

Lisca 1955


2012
   

Понудата за жени ја дополни машката колекција „ Lisca Men “.

Lisca Men


2019
   

Lisca вo Кан ја доби престижната награда за креативна извонредност 2019 како »одличен пример за компанија која успешно ги комбинира традицијата и современоста, посветувајќи големо внимание на изборот на материјали, притоа динамично прилагодувајќи се на промените на пазарот. А, со кампањата #ProudToBeMe лансираше важна инклузивна порака за позитивно самоприфаќање и силна женственост “.

#proudtobeme

Lisca Creative Exellence Awards - Mare Di Moda


2020
   

Нова колекција – хулахопки!

Lisca 2020