Упатства за мерење

Избор на големина

Долна облека - градници

Podprsni obseg

1. Обем на бистата

Измерете ја бистата. Ставете ја мерната лента под бистата - поставете ја во права линија преку грбот на ниво на задното деколте и напред под наборот на бистата. Во редот 1, пронајдете ја колоната со вашето мерење - во оваа колона ќе ја прочитате вашата големина (големина на градник во ЕУ - 65, 70, 75 ...).

Prsni obseg

2. Обем на градите

Измерете го обемот на градите. Ставете ја мерната лента над грбот на ниво на задното деколте и над градите, на ниво на брадавиците - до вдлабнатината помеѓу градите. Во делот 2 ќе прочитате која длабочина на корпата одговара на вашето мерење (А, Б...) - побарајте во колоната што сте ја одредиле со мерењето на бистата.

Обем под градите (B) 63-67 68-72 73-77 78-82 83-87 88-92 93-97 98-102 103-107 108-112
Обем на градите (A) AA 75-77 80-82 85-87 90-92 95-97
A 77-79 82-84 87-89 92-94 97-99 102-104 107-109 112-114
B 79-81 84-86 89-91 94-96 99-101 104-106 109-111 114-116 119-121 124-126
C 81-83 86-88 91-93 96-98 101-103 106-108 111-113 116-118 121-123 126-128
D 83-85 88-90 93-95 98-100 103-105 108-110 113-115 118-120 123-125 128-130
E (DD) 85-87 90-92 95-97 100-102 105-107 110-112 115-117 120-122 125-127 130-132
F 87-89 92-94 97-99 102-104 107-109 112-114 117-119 122-124 127-129 132-134
G 89-91 94-96 99-101 104-106 109-111 114-116 119-121 124-126 129-131
H 91-93 96-98 101-103 106-108 111-113 116-118 121-123 126-128
Големина 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52
Големина на градник (EU) 65 70 75 80 85 90 95 100 105 110
UK 30 32 34 36 38 40 42 44 46 48
FR 80 85 90 95 100 105 110 115 120 125
I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Конфекциски број S M L XL 2XL

Гаќички - долна облека и костим за капење

Podprsni obseg

Измерете го најширокиот дел од колковите. Можете да изберете гаќички спрема вашиот конфекциски број.
Обем на колкови (C) 84-88 89-93 94-98 99-103 104-108 109-113 114-118 119-123 124-128 129-133
Големина на гаќи 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52
FR 36 38 40 42 44 46 48 50 52 54
UK 2XS XS S M L XL 2XL 3XL 4XL 5XL
Конфекциски број S M L XL 2XL

Костим за капење - градник

Podprsni obseg

1. Обем на бистата

Измерете ја бистата. Ставете ја мерната лента под бистата - поставете ја во права линија преку грбот на ниво на задното деколте и напред под наборот на бистата. Во редот 1, пронајдете ја колоната со вашето мерење - во оваа колона ќе ја прочитате вашата големина (големина на градник во ЕУ - 34, 36, 38 ...).

Prsni obseg

2. Обем на градите

Измерете го обемот на градите. Ставете ја мерната лента преку грбот на ниво на задното деколте и преку градите, на ниво на брадавиците - до вдлабнатината помеѓу градите. Во делот 2 ќе прочитате која длабочина на корпата одговара на вашето мерење (A, B...) - побарајте во колоната што сте ја одредиле со мерењето на бистата.
Обем на бистата (B) 63-67 68-72 73-77 78-82 83-87 88-92 93-97 98-102 103-107 108-112
Обем на градите (A) AA 75-77 80-82 85-87 90-92 95-97
A 77-79 82-84 87-89 92-94 97-99 102-104 107-109 112-114
B 79-81 84-86 89-91 94-96 99-101 104-106 109-111 114-116 119-121 124-126
C 81-83 86-88 91-93 96-98 101-103 106-108 111-113 116-118 121-123 126-128
D 83-85 88-90 93-95 98-100 103-105 108-110 113-115 118-120 123-125 128-130
E (DD) 85-87 90-92 95-97 100-102 105-107 110-112 115-117 120-122 125-127 130-132
F 87-89 92-94 97-99 102-104 107-109 112-114 117-119 122-124 127-129 132-134
G 89-91 94-96 99-101 104-106 109-111 114-116 119-121 124-126 129-131
H 91-93 96-98 101-103 106-108 111-113 116-118 121-123 126-128
Големина 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52
Големина на градник (EU) 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52
UK 30 32 34 36 38 40 42 44 46 48
FR 36 38 40 42 44 46 48 50 52 54
I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Конфекциски број S M L XL 2XL

Детски костими за капење

Големина 92/2 104/4 116/6 128/8 140/10 152/12 164/14 176/16
Висина на телото (цм) 92 104 116 128 140 152 164 176
Возраст (години) 2 4 6 8 10 12 14 16

Програма за спиење

Големина S M L XL 2XL 3XL
34 36 38 40 42 44 46 48 50 52 54 56
Гради (см) 84 88 92 96 100 104 110 116 122 128 134 140
Струк (см) 66 70 74 78 82 86 92 98 104 110 116 122
Колкови (см) 90 94 98 102 106 110 116 122 128 134 140 146

Мажи

Големина S M L XL 2XL 3XL
EU 4 5 6 7 8 9
Конфекциски број 46-48 48-50 50-52 52-54 54-56 56 / 58
Половината (см) 79-85 85-91 91-97 97-103 103-109 109 – 115
Градите (см) 90-96 96-102 102-108 108-114 114-120 120-126

Хулахопки

2/S
3/M
4/L
5/XL
6/2XL
KG
ЦМ 45-50 50-55 55-60 60-65 65-70 70-75 75-80 80-85 85-90 90-95 95-100 100-105 FT
150-155
4’11”-5’1″
155-160
5’1″-5’3″
160-165
5’3″-5’5″
165-170
5’5″-5’7″
170-175
5’7″-5’9″
175-180
5’9″-5’11”
180-185
5’11”-6’1″
185-190
5’11”-6’6″
99-110 110-121 121-132 132-143 143-154 154-165 165-176 176-187 187-198 198-209 209-220 220-231
LBS

 


Чорапи

Големина 35 36 37 38 39 40 41 42
M L

Папучи и апостолки

Големина 36 37 38 39 40 41
S M L

Влезете во светот на долната облека и костимите за капење

Ќе ви откриеме една тајна.

Кога ќе се регистрирате за нашите е-новости за прв пат, ќе добите купон со попуст од 10%, кој можете да го искористите при купување во онлајн продавницата.

Со пријавувањето, ни дозволувате да ви испраќаме неделни електронски билтени, со кои  ќе бидете во тек со сите новости и промоции. Не грижете се, ние ги чуваме вашите лични податоци безбедни. Исто така можете да се откажете во секое време.

 

Твоја Lisca

ПРИЈАВА ЗА Е-НОВОСТИ
© 2022 Lisca d.o.o. Сите права се задржани.